Umów się na
prezentację produktu

Jak kupić wózek?

01-03-2016

Jak kupić wózek?

Jak kupić wózek?

Kupić wózek dla dziecka… Teoretycznie to żaden problem: ma mieć koła (najlepiej cztery) oraz siedzisko. Zdawać by się mogło, że wielkiego problemu podczas wyboru nie będzie. Jeżeli jednak ma być to wózek dla osoby niepełnosprawnej, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, kolor czy też koła.

Często, podczas pierwszej wizyty u rodziców, widzimy dzieci siedzące w wózkach niedostosowanych do ich potrzeb. Spędzają w nich znaczną część dnia. Opiekunowie nie mają świadomości, jak ważne jest zadbanie o właściwą pozycję dziecka już od najmłodszych lat.

Wózek zawsze jest kupowany jako pierwsze w pełni rehabilitacyjne urządzenie dla każdego małego pacjenta. Tym bardziej decyzja ta powinna zostać podjęta świadomie i według racjonalnych wskazań. Wózkiem trzeba będzie przemieszczać się na rehabilitację i do lekarza. Najbardziej prawdziwe jest jednak stwierdzenie, że będzie on potrzebny po prostu do spacerów. W pierwszych latach życia wózek bardzo często zastępuje fotelik. Rodzice karmią w nim dziecko, używają go jako miejsca, w którym maluch może bezpiecznie spędzić czas. Jest to urządzenie służące nie tylko do przemieszczania się z dzieckiem, w związku z tym wybór przestaje być tak oczywisty. Istnieje wiele rzeczy, o których należy pomyśleć i nad którymi należy się zastanowić. Warto korzystać wówczas z wiedzy tych, którzy fachowo mogą nam w tej materii doradzić.

Mama spędza z dzieckiem, zazwyczaj, najwięcej czasu. W związku z tym, podczas wyboru wózka, w dużej mierze należy pamiętać o jej potrzebach. Kolejną osobą, dla której ważna będzie funkcjonalność i odpowiednie dostosowanie wózka jest fizjoterapeuta. Wie on, jaki efekt chce uzyskać i, w związku z tym, co dobry wózek powinien posiadać. Niezwykle ważna jest także fachowa porada kompetentnego przedstawiciela producenta. Jest to osoba najlepiej znająca produkt. Może ona udzielić wyczerpującej odpowiedzi rodzicowi oraz fizjoterapeucie.

Do wyboru będzie duża ilość wózków, dlatego istotne jest fachowe podejście do tematu. Wózek typu „parasolka” służy do szybkiego transportu. Łatwo można wyciągnąć go z bagażnika i przewieść dziecko, np. do szkoły. Brzmi to dobrze, jednak tylko w przypadku, gdy pacjent nie jest wiotki lub spastyczny. Wówczas należy poszukiwać wózka, który będzie odpowiadał jego wymaganiom i potrzebom. Należy szukać sprzętu, który pozwoli na stabilizację pacjenta. Jest to kwestia bardzo ważna – nauka prawidłowego siedzenia, przyzwyczajenie do właściwej pozycji, rzutują na funkcjonowanie dziecka w późniejszym etapie życia. Ciężka praca rodziców oraz fizjoterapeutów podczas codziennej rehabilitacji i pielęgnacji często jest niweczona poprzez brak prawidłowego zabezpieczenia podopiecznego.

Modi BuggyPrzy zakupie wózka czynnikiem odgrywającym istotną rolę są pieniądze. Wachlarz cenowy zaczyna się od wózków tzw. „limitowych”. Składając wniosek do NFZ jesteśmy w stanie uzyskać dofinansowanie w wysokości 3000 zł. Za tę kwotę można kupić wózki typu „parasolka” oraz te, które nie mają możliwości regulacji, czyli nie rosną razem z dzieckiem. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy wózek wystarczy dziecku na trzy lata. Każdy wniosek jest bowiem obwarowany terminem użytkowania wydanego urządzenia. W tym wypadku są to właśnie trzy lata. Podczas podejmowania decyzji o zakupie istotne są także dodatki, czyli wszystko co zawarte jest w cenie produktu. Kupujący powinien upewnić się, czy zawiera ona wszelkiego rodzaju peloty, umożliwiające właściwe ustawienie dziecka. Wśród wózków z tego przedziału cenowego można znaleźć „perełki” spełniające oczekiwania wymagającego kupującego. Należy wiedzieć, czego szukamy i o co pytać.

Kolejną grupę wózków stanowią takie, które można zakupić wystosowując wniosek do NFZ i jednocześnie starając się o dofinansowania z PCPR, czyli Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub MOPR, czyli Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Dzięki temu można uzyskać dodatkowe środki na zakup urządzeń rehabilitacyjnych. Udając się do tej instytucji, z aktualnym wnioskiem NFZ i fakturą PRO-FORMA na wybrany sprzęt, możemy dostać dofinansowanie do 150 % kwoty, jaką przyznał nam Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki temu istnieje możliwość bezgotówkowego zakupu wózka do maksymalnej kwoty 7500 zł. Należy zatem wspomnieć o wózkach z tzw. wyższej półki. Tu także kupujący powinien być czujnym, ponieważ nie każdy sprzęt z wyższego przedziału cenowego zawiera tak ważne peloty stabilizujące. Część producentów nie uwzględnia także potrzeb nowoczesnej rehabilitacji. Stawiają natomiast na wygląd oraz dobrze wyglądające dodatki. Estetyka jest oczywiście bardzo istotna, jednak nie powinna stać się przesłanką decydującą o zakupie i nie może być stawiana na pierwszym miejscu. Polscy producenci podczas tworzenia sprzętu, wyszli naprzeciw potrzebom dzieci, a także wymaganiom rodziców i fizjoterapeutów. Część z wózków tego typu jest atrakcyjna pod względem posiadanych walorów terapeutycznych, a także nowoczesnego wyglądu. Ich ceny dostosowano do niższych dofinansowań z PCPR. Pamiętać należy, że nie zawsze najwyższa cena oznacza najlepszą jakość.

Ostatnia grupa wózków to sprzęt w granicach cenowych od 9000 zł do 15000 zł. Na polskim rynku jest wielu dystrybutorów sprzętów zagranicznych. Ceny tych produktów nie zostały jednak dostosowane do realiów dofinansowań w Polsce. W większości krajów europejskich dziecku należy się sprzęt rehabilitacyjny niezależnie od jego ceny. Zastanawiać może, czy są to wózki dobre. W większości tak, nawet bardzo dobre, choć w cenie najniższej, czyli 9000 zł, nie posiadają żadnych wspomagających i znaczących dodatków. Dokupienie ich jest wskazane, a oznacza to automatycznie podwyższenie ceny nawet do 15000 zł. Biorąc to pod uwagę, niekiedy okazuje się, że lepiej zakupić wózek z przedziału „środkowego” (6000 zł – 7500 zł). Nie odbiegają one swoją funkcjonalnością oraz wyglądem od wózków droższych.

Co zatem zrobić, by podjąć dobrą decyzję podczas kupna wózka? Na pewno należy porozmawiać z fizjoterapeutą, który powie, jakiego rodzaju sprzęt będzie dla dziecka najlepszy. Rodzic powinien zastanowić się, czy zależy mu na dobrej stabilizacji oraz na tym, by wózek „rósł razem z dzieckiem”. Kwestia ceny nie pozostaje bez znaczenia. Istotne jest umówienie spotkania z rzetelnym i profesjonalnym przedstawicielem handlowym producenta, który potrafi doradzić i wskazać kilka typów wózków posiadających cechy, na których zależy nam najbardziej. Przed zakupem zawsze należy umówić się na przymiarkę. Nie wolno kupować tak ważnego dla rozwoju dziecka sprzętu, patrząc na ładny obrazek w katalogu i nie porównując go do innych wózków na rynku.

Dobrze dobrany wózek ma ogromny wpływ na postępy w rehabilitacji dziecka

Zatem pamiętajmy o 5 rzeczach determinujących zakup :

 1. Możliwości dopasowania wózka do potrzeb dziecka. wózek musi spełniać potrzeby dziecka pod kątem rehabilitacyjnym.
 2. Możliwość przymierzenia wózka do dziecka.
 3. Cena.
 4. Serwis, dostępność części zamiennych, fachowa obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna.
 5. Wygoda rodzica/opiekuna.

Przykładowe wózki :

 1. Wózek Baffin Buggy - jedyny na świecie wózek z wbudowanym „kręgosłupem LIW” w oparcie pleców.
  Cena: z pełnym wyposażeniem 6000 zł.
  Producent : www.liwcare.pl

 2. Wózek Modi Buggy - posiada ogromną ilość regulacji, które pozwalają na dopasowanie wózka do potrzeb dziecka.
  Cena: z pełnym wyposażeniem 6000 zł.
  Producent : www.liwcare.pl
   
 3. NOWOŚĆ Caretta Buggy - wózek, który pozwala na pełną stabilizację dziecka oraz optymalną pozycje siedziska, stworzony dla dzieci o wzroście 130-160cm (w zależności od ich anatomii)
  Cena: w zależności od wyposażenia 6 000-7 500 zł.
  Producent: www.liwcare.pl

Zapraszamy po fachową pomoc w doborze sprzętu rehabilitacyjnego z bezpłatnym pokazem w domu lub ośrodku, bezpośrednio u polskiego producenta – LIW Care Technology.