Umów się na
prezentację produktu

Mądra głowa - wspomaganie stabilizacji

02-04-2016

Mądra głowa - wspomaganie stabilizacji

Głowa to centrum dowodzenia każdego człowieka. Rodzice, troszcząc się o rozwój dziecka, zawsze zwracają na nią uwagę. Chronią ją na każdy z możliwych sposobów. Opiekun dziecka dotkniętego niepełnosprawnością w szczególny sposób powinien zająć się kwestią tej części ciała.

Niepełnosprawność często wiąże się z brakiem kontroli nad głową. Wówczas rodzic stoi przed dylematem, jak pomóc dziecku. Najczęściej pomocy szuka u fizjoterapeuty, który podejmuje szereg działań, mających na celu przywrócenie stabilizacji głowy. W większości przypadków regularne ćwiczenia przynoszą zamierzony efekt, który należy pielęgnować, właściwie opiekując się dzieckiem w domu. Nadmierna troska rodzica często prowadzi jednak do mało konstruktywnej pomocy, która nie utrwala zdobytych umiejętności, lecz niweczy długą i ciężką pracę dziecka oraz rehabilitanta. Zbyt duże wspomaganie przy stabilizacji psuje docelowy efekt. Aby uzmysłowić sobie błąd popełniany przez wielu opiekunów, wystarczy dołożyć rękę do głowy osoby znajdującej się obok i poprosić, żeby oparła się na niej. Następnie, po kilku sekundach, rękę odsunąć. Głowa opadnie wówczas bezwładnie, co uzmysławia bardzo ważną rzecz – organizm ludzki przyzwyczaja się do wygody i zawsze szuka możliwości, dzięki której nie będzie musiał za bardzo się wysilać. Dziecko będzie często próbowało wymusić pomoc, która nie jest mu potrzebna. Warto wówczas zainwestować czas i pokazać, że nie poddamy się tak łatwo. Jeśli rodzic będzie konsekwentny, efekty wypracowane przez fizjoterapeutę zostaną utrwalone, a czas sprawi, że staną się coraz bardziej widoczne.

Są jednak sytuacje, w których można zastosować zagłówek. Każdy ma czasem tzw. gorszy dzień, np. po wyczerpującej rehabilitacji lub intensywnym dniu w szkole. Kiedy chcemy, żeby maluch odpoczął, należy mu to umożliwić.

Przypadkiem, w którym zagłówek jest wskazany, są problemy pacjentów ze skoliozą. Zaczynając od miednicy, a kończąc na głowie - ciało rotuje się. Jeżeli uda się prawidłowo ustawić wszystkie segmenty, a głowa mocno skręca się w określonym kierunku, należy zastosować zagłówek. Dzięki niemu głowa ustawiona jest w osi ciała, czyli pożądany efekt został uzyskany.

Są jednak przypadki, kiedy zagłówek nie jest w stanie pomóc pacjentowi, a stosowana rehabilitacja nie przynosi rezultatów. Przykładem takich osób są pacjenci z zanikiem mięśniowym. Z racji posiadanej jednostki chorobowej, nie są w stanie kontrolować głowy lub kontrola ta w bardzo szybkim tempie zanika. Zagłówek, stanowiący naturalne przedłużenie oparcia z dobrym podparciem bocznym, spowoduje efekt prawidłowego ustawienia głowy. Dzięki temu opiekunowie mogą nakarmić podopiecznego, pozwolić mu zrelaksować się w naturalnej pozycji lub przeprowadzić szereg zajęć, powodujących poprawę koordynacji ręka-oko.

Fizjoterapeuci poszukiwali jednak rozwiązania, które w inny sposób mogłoby wspomóc dziecko. Konsultowali się z producentami sprzętu rehabilitacyjnego i informowali, że najlepsze rezultaty uzyskuje się poprzez trakcję. Dzięki wspólnej pracy fizjoterapeutów i inżynierów powstało urządzenie o nazwie HEADPOD.

Jest to sprzęt do aktywnego wspierania stabilizacji głowy. Jego wyjątkowość polega na zastosowaniu wsparcia czoła oraz potylicy poprzez silikonowe taśmy mocowane do uchwytu znajdującego się powyżej głowy. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskuje się efekt zbliżony do trakcji, który pozwala na niemożliwe wcześniej do wykonania ruchy głowy. Dzięki temu mięśnie szyi zaczynają pracować w swoim fizjologicznym położeniu, a głowa jest ustawiona w pozycji jak najbardziej zbliżonej do prawidłowego wzorca. Badania dowodzą, że długotrwałe stosowanie tego urządzenia wpływa na wzmocnienie mięśni szyi, co w późniejszym etapie powoduje utrwalenie wzorca prawidłowego trzymania głowy. W zestawie Headpoda umieszczono kilka końcówek, które dają możliwość zamontowania do różnych rodzajów urządzeń. Dzięki temu stosowanie tego sprzętu nie jest ograniczone tylko do domowego zacisza. Można używać go na zewnątrz, np. mocując w wózku podczas spaceru. Urządzenie to może stać się niezastąpione i jest w stanie pomóc choremu w najtrudniejszych sytuacjach.

Należy przede wszystkim pamiętać, że każdego rodzaju pomoc w stabilizacji głowy powinna być częścią procesu rehabilitacji. Podejmowane decyzje muszą być przemyślane i wsparte fachową poradą. Urządzenia wspomagające mają przede wszystkim na celu przedłużenie efektu uzyskanego przez fizjoterapeutę.

 

Co to jest Headpod? https://www.youtube.com/watch?v=2KLBe1s3dsA

Efekty działania Headpod-a: https://www.youtube.com/watch?v=urRQtsp6bLA&feature=youtu.be

Jak używać Headpod-a: https://www.youtube.com/watch?v=2KLBe1s3dsA